2020-2021 AKADEMİK YILI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI

2020-2021 AKADEMİK YILI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI

 •  17 Şubat 2020 Pazartesi
 •  2018 Görüntüleme
 •  Yazdır

 

2020-2021 AKADEMİK YILI MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR.

Başvuracak öğrencilerden ilk defa Mevlana programından faydalanacak olanlar https://exchangeprogram.gop.edu.tr/Account/Login.aspx?pId=2035&ReturnUrl=%2F adresinnden Kayıt ol & başvuru yap” sekmesi üzerinden sisteme kullanıcı adı olarak

TC kimlik numarası ve şifre olarak öğrenci bilgi sistemi şifresini girerek ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sonrasında sisteme giriş yapıp başvurularını en son 13 Mart  2020 Cuma saat 23:59’a kadar tamamlamaları gerekmektedir.

 Daha önce Mevlana programından yararlanan öğrenciler:

https://exchangeprogram.gop.edu.tr/Account/Login.aspx?pId=2035&ReturnUrl=%2F adresinden 

Kullanıcı adı ve şifresi TC kimlik numaraları olarak sisteme giriş yapabileceklerdir.

Ön Kayıt Yapan Öğrenciler aşağıda istenen 3 Formu Islak imzalı olarak Mevlana Koordinatörlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.

 

 Başvuru için gerekli belgeler:

 

 1. Aday Öğrenci Başvuru Formu imzalı çıktısı
 2. Transkript
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 

 

 

2020-2021 AKADEMİK YILI

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI

BAŞVURU TAKVİMİ

 

Değişim İçin Başvuruların Alınması ve Başvuruların Değerlendirilmesi

 

 

 17 Şubat -13 Mart 2020

 

İngilizce Sınavı yapılması

 

 

İngilizce Sınavı 16 Mart Pazartesi saat :10:00 ‘da

Yabancı Diller Yüksekokulu Dersliklerinde yapılacaktır.

 

YÖKSİS üzerinden YÖK'e Başvuru ve Bütçe Taleplerinin İletilmesi

 

 

3 Nisan 2020 (Son Gün)

 

Değerli Katılımcılar,

Mevlana Değişim Programı, YÖK tarafından koordinasyonu sağlanan yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir değişim programıdır. Söz konusu değişim programı kapsamında üniversite öğrenimine yeni başlamış olanlar hariç, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde Türkiye’de bir üniversitede kayıtlı öğrencilere yurtdışında bulunan yükseköğrenim kurumunda (en az 1 en fazla 2 yarıyıl için) değişim öğrencisi olma ve öğrenim görme fırsatı verilmektedir. Bu faaliyetten yararlanan öğrenci, değişim programında yer aldığı sürece aylık destek ödeneği almaya hak kazanır ve gittiği kurumda öğrenim harcı ödemez. Öğrencilerin gittikleri ülkede geçirdikleri zaman ve aldıkları derslerin öğrencinin bağlı olduğu üniversite tarafından tanınması sağlanır.

Mevlana Değişim Programında hareketliliği kurumlar arası anlaşmalar kapsamında gerçekleşebilmektedir. Kurumlar, var olan anlaşmaları çerçevesinde gidecek Mevlana öğrencilerini belirlemek üzere başvuru ilanında bulunurlar. Değişim faaliyeti yalnızca anlaşması bulunan bölümler arasında yapılabilmektedir.

Mevlana Değişim Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu’nun web sitesinden ve www.mevlana.yok.gov.tr linkini tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirler.

Geçerli olan protokoller ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı için başvuru yapabilecek Üniversiteler, bölümler ve mevcut kontenjanlar http://mevlana.gop.edu.tr adresinde bulunmaktadır.

İlgili bölümlerde kayıtlı olarak öğrenim gören ve bu değişim imkânından yararlanmak üzere başvuru yapmak isteyen öğrencilerin bu ilan metninin en sonundaki linke tıklayarak ADAY ÖĞRENCİ BAŞVURU FORMU’ nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulup imzalanmış aday öğrenci başvuru formları Mevlana Koordinatörlüğüne teslim edilecektir.

Başvuru yapan tüm öğrencilerin yabancı dil sınavına girmeleri zorunludur. Yabancı dil sınavı İngilizce dilinde yapılacaktır.

Seçilecek olan öğrenciler daha sonra Mevlana Koordinatörlüğünün rehberliğinde gereken işlemleri yerine getireceklerdir. Gerekli bilgi ve belgelerin temin edilmesinde Koordinatörlük yardımcı olacaktır.   

Koordinatörlük tarafından verilmesi gereken belgeler dışında, vize ve sigorta işlemleri öğrencilerin kendileri tarafından yürütülecek ve finanse edilecektir.
 

Başvuru için gerekli belgeler:

 

 1. Aday Öğrenci Başvuru Formu imzalı çıktısı
 2. Transkript
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 

 

 

 

Öğrenci başvuru ve seçimlerinde genel olarak şu şartlar dikkate alınacaktır.

1-Hazırlık sınıfı öğrencileri başvuru yapamazlar.

2- Başvuru şartı olarak öğrencinin genel not ortalamasının lisans öğrencileri için en az 2,50/4,00 ve lisansüstü öğrencileri için en az 3,00/4,00 olması gerekmektedir.

3-Öğrencilerin belirli bir düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir ve bu seviye tespit sınavı ile belirlenecektir.    

4-Başvurular değerlendirilirken YÖK tarafından belirlenen aşağıdaki değerlendirme ölçütü uygulanacaktır:    

Akademik Başarı Düzeyi: %50 Yabancı Dil Seviyesi: %50  

Seçim sonuçları, geçerli başvuru yapmış bütün öğrencilerin aldıkları puanları içerecek şekilde üniversitenin web sayfasında yayınlanacaktır.

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:

 • Öğrenciler aldıkları puanlara göre tercih ettikleri üniversitenin ilgili bölümünde bulunan kontenjana göre sıralanacaktır.

 • Buna ek olarak Üniversitemizden yurtdışına gitmek için seçilen aday öğrenciler gitmek istedikleri üniversiteden “kabul mektubu” ve “öğrenim protokolü” onaylatmalıdır. Bu iki aşamanın tamamlanmasıyla öğrenci Mevlana Değişim Programı öğrencisi olmaya hak kazanır. 
 • 2020-2021 Akademik yılı için Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Mevlana Kurum Koordinatörlüğünce YÖK’e gönderilecek listede yer alacak olan öğrenciler “aday öğrenci” statüsünde olacaktır. Üniversitemize ayrılan bütçe dâhilinde öğrencilerin hibeleri karşılanacaktır.
 • Üniversitemize tahsis edilen hibenin, bütün öğrencilerimize yeterli olmaması halinde, başarı sırasına göre hibe dağıtımı gerçekleştirilecektir.
 • Yabancı dil sınavlarından başarılı olmak, Mevlana Değişim Programı kapsamında yurtdışına gitmeyi garantilemez.
 • Anlaşmada belirtilmemiş dahi olsa üniversiteler Mevlana öğrencilerine verecekleri derslerin dili konusunda ve kabul edecekleri öğrenci kontenjanında değişiklik yapabilirler.
 • 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı için Üniversitemizden yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarına gidecek olan öğrenci kontenjanı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecektir.

 

 Burslar: Mevlana Bursları 4 ay (güz veya bahar) olarak verilecektir. Öğrencilere ödenecek burs tutarı, öğrencilerin eğitim için gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartları göz önünde bulundurularak farklılaşmaktadır.

 Bölgeler/Kıtalar Giden Öğrenci Aylık Burs Miktarı

Avrupa, Asya-Pasifik, Latin Amerika, Kuzey Amerika :1.650 TL

Sahraaltı Afrika, Orta Asya: 1.500 TL

Güney Kafkasya, Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika 1.400 TL

Not 1: Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan için toplam en fazla %30 kontenjan tahsis edilecektir.

Mevlana Aday Öğrenci Başvuru Formu

 

ÖNEMLİ NOT: 2020-2021 Akademik yılı için Giden öğretim Elemanı Değişimi Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu kararı ile durdurulmuştur.

Yürütme Kararı (06.02.2020)

 

 Program kapsamında Üniversitemize gelmek isteyen öğrenci ve öğretim üyeleri kendi üniversitelerinde bulunan Mevlana Ofislerine başvurmaları gerekmektedir.

 

 

İLETİŞİM 


Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mevlana Koordinatörlüğü 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, B Blok Giriş Katı, 60150, Tokat

Tel: +903562521616 (3219)

 

Faks: +903562521132

 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinatörlüğü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi B Blok Giriş Katı 60150 TOKAT Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.